Проблематични повјесни датум Дана војске Црне Горе- војновјерска политика ДПС-а против православља

Пише: Огњен Војводић

Јуче је Војска Црне Горе, са државним званичницима Црне Горе, прославила Дан војске Црне Горе. Датум Дана војске Црне Горе је установљен у вријеме владавине Демократске партије социјалиста (ДПС) као симбол сјећања на наводну побједу »дукљанске» над «византијском војском» 1042. године у такозваној Туђемилској бици. У историографији се не зна тачан датум и мјесто битке, као и повод такве битке, то јест до данас је тај догађај у домену повјесних претпоставки. Међутим, Министарство одбране Црне Горе у програму ДПС-а је прогласило 7. октобар, као датум спорног догађаја, за Дан Војске Црне Горе, чиме је, због спорних ствари у том контраверзном догађају, нарушен историјски углед војске Црне Горе.

Према једном историјском извору, развратник Евнух Јован бродом је у десет кентенара злата из Рима послао помоћ свом брату Михаилу, иначе византијском цару који је столовао у Солуну. Након бродолома у близини Бара, злато су опљачкали Дукљани, што је био непосредан повод да Византија на Дукљу пошаље војску и поврати опљачкано благо. Почивши митрополит Амфилохије ми је једном рекао, када сам га питао о том догађају, као познаваоца грчке историје, да је то била некаква гусарска крађа …

Појам «византијска војска» није постојао у 11. вијеку, као ни до 17. вијека када је термин Византија формирао њемачки историчар Јероним Волф (1516-1580), као одредницу за Источно Ромејско царство. Византија и Византијско царство су термини модерне науке, изведени из имена древног града на европској страни Босфорског мореуза који се називао Византион, на чијим темељима је у првој половини IV стољећа римски цар Константин Велики подигао мегалополис и назвао га Константинопољ. Цареви у Константинопољу су се до краја постојања Царства потписивали формулом “у Христу Богу вјерни цар (василевс) и самодржац (аутократор) Ромеја“.

Такав догађај /датум је за Дан војске Црне Горе одабран у контексту и континуитету комунистичке атеистичке агенде државне политике ДПС- а, партијског програмског креирања културне политике против православног предања у сваком домену друштвеног живота Црне Горе и креирања представе о противправославној повијести Црне Горе. Тактика културне политике ДПС-а креирања и увођења нових антиправославних датума у празнични програм друштвеног живот Црне Горе дио је стратегије ревизије историје и перспективе Црне Горе која је кулминирала увођењем Закона за законски прогон православне цркве у Црној Гори.

Све славне датуме битака, о којима постоје постојани познати повјесни подаци, којима су извојеване историјске побједе за одбрану и обнову државности и слободу нашег народа од вјековне османске окупације на простору данашње Црне Горе, о којима наш народ вјековима до данас пјева и преноси епске пјесме, од битке на Цареву лазу, битке на Мартинићима, Крусима, битке на Граховцу, битака на Фундини и Вучијем долу, до битака Балканских ратова, којима је изграђена државност Књажевине а потом Краљевине Црне Горе, власт ДПС-а и њихових странака сателита је одбацила и заумно тражила битку сукоба са православном «византијском» Ромејском царевином како би, у непознавњу своје и опште историје, Црну Гору представили као комунистичку републику и повјесно католичку краљевину супротстављену православљу …

Постави коментар

Ово веб место користи Акисмет како би смањило непожељне. Сазнајте како се ваши коментари обрађују.